تبلیغات
دکتر وحیدقاسمی فر،فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر - خونریزی داخل زجاجیه
 
دکتر وحیدقاسمی فر،فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر
درباره وبلاگ


دکتر وحیدقاسمی فر
جراح و چشم پزشک
فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر
*جراحی لیزری فیکو بدون بخیه*
*جراحی لیزری شبکیه بون بخیه*
* لیزیک*
شیراز - خیابان زند - سر خیابان صورتگر - ساختمان کیمیا - طبقه چهارم - واحد دوم - کلینیک دیابتیک رتینوپاتی و لیزر
تلفن 07112333762
شنبه تا چهارشنبه - 5 تا 9 بعد از ظهر

مدیر وبلاگ : دکتر وحیدقاسمی فر
مطالب اخیر
شنبه 19 شهریور 1390 :: نویسنده : دکتر وحیدقاسمی فر

مایع زجاجیه مایع ژله مانند و بدون عروق و شفافی است كه 3/2 خلفی فضای كره چشم را اشغال می كند و در بزرگسالان میزان آن حدود 4 میلی لیتر است. 99% آن از آب و 1% باقیمانده از كلاژن و هیالورونیك اسید تشكیل یافته است.
خونریزی داخل زجاجیه در اغلب موارد نه به دلیل خونریزی مستقیم در داخل زجاجیه كه یك بافت بدون عروق است بلكه در نتیجه خونریزی عروق شبكیه یا لایه عروقی زیر آن( كوروئید) اتفاق می افتد. گاهی اوقات خونریزی در داخل عنبیه نیز می تواند منجر به خونریزی داخل زجاجیه شود.
این خونریزی معمولا" در افراد بالای 50 سال دیده می شود اما ممكن است در هر سنی اتفاق بیافتد.  

 علائم:

1-     تاری دید ناگهانی

2-     جرقه های نورانی

3-     مگس پران

4-     كوری ناگهانی

 

علت:
این مشكل می تواند علل متفاوتی داشته باشد اما شایع ترین علل آن عبارتند از:

1-     رتینوپاتی دیابتی همراه با رگ زائی(proliferative diabetic retinopathy): شایع ترین علت خونریزی خود به خودی داخل زجاجیه است. زیرا در دیابت عروق جدیدی در چشم رشد می كنند كه این عروق شكننده بوده و مستعد خونریزی می باشند.

2-     جدا شدگی پرده شبكیه و سوراخ شبكیه retinal tear ممكن است كه باعث پارگی یكی از عروق شبكیه شده و در نتیجه ایجاد خونریزی داخل زجاجیه كند.

3-     جداشدگی خلفی پرده زجاجیه( جدا شدن زجاجیه از رتین) كه در میان سالی و بعد از آن شایع است می تواند باعث پارگی یكی از عروق شبكیه شده و در نتیجه ایجاد خونریزی داخل ویتره كند.

4-     انسداد ورید مركزی رتین یا شاخه های آن می تواند باعث خونریزی داخل ویتره شده و به خصوص در بیماران مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا شایع است.

5-     ضربه های چشمی مانند shaken baby syndrome

 تشخیص:
لازم است كه معاینه هر دو چشم صورت گیرد، زیرا معاینه چشمی كه درگیر نیست می تواند پزشك را در مورد كشف علت كمك كند.

1-     اندازه گیری حدت بینائی Visual acuity

2-     آزمایش پاسخ مردمك به نور

3-     معاینه با slit-lamp

4-     معاینه ته چشم به صورت مستقیم و غیر مستقیم

اقدامات تشخیصی آزمایشگاهی:
هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص این حالت وجود ندارد. زمانی كه معاینه ته چشم به دلیل خونریزی یا كدورت قرنیه یا كاتاراكت امكان پذیر نباشد، انجام سونوگرافی الزامی است.

درمان:

1-     معاینه توسط یك متخصص شبكیه ضروری است.

2-     درمان خونریزی داخل زجاجیه بستگی به علت تشكیل دهنده آن دارد. در جداشدگی شبكیه یا سوراخ آن لیزر كرایوتراپی یا جراحی نیاز است. با وجود بیماری های زمینه ای لازم است كه درمان های نگهدارنده برای بیمار ان انجام شود مانند خوابیدن به حالت نیمه نشسته برای بیمار تا جذب خونریزی.

3-     به جز مواقعی كه خونریزی در نتیجه ضربه یا جداشدگی شبكیه است، پی گیری دقیق و منظم برای 1 تا 2 هفته می تواند باعث جذب مقداری از خونریزی شود ولی برگشت دید ممكن است چند ماه طول بكشد. مداخله جراحی به روش ویتركتومی pars plana در صورت سالم بودن ماكولا می تواند باعث بهبود دید شود.

4-     پانسمان دو طرفه چشمها كه باعث محدودیت حركت آنها می شود و توصیه به بیمار برای وضیعت نشسته می تواند باعث تسریع بهبود شود.

5-     روش های جدیدی مانند مایع كردن لخته یا همولیز كردن ( با امواج اولترا سوند یا ایمونو گلوبولین آنتی Rh) یا فاگوسیتوز با استفاده از اینتر لوكین 1 داخل ویتره وجود دارد كه عمدتا" در مراحل تحقیقاتی هستند و اثر بخشی آنها هنوز ثابت نشده است.

پیش آگهی:
بسته به علت زمینه ای دارد. پیش آگهی خونریزی داخل ویتره در بیماران دیابتی یا افرادی كه دچار تغییرات ناشی از سن شبكیه هستند ضعیف است.  در مواردی كه خونریزی داخل زجاجیه به دلیل پارگی شبكیه اتفاق افتاده است مداخله زود هنگام می تواند باعث بهبود پیش آگهی شده و در صورتی كه اقدام درمانی با تاخیر صورت پذیرد عمدتا" پیش آگهی مطلوبی وجود نخواهد داشت.

نكته مهم: خونریزی داخل زجاجیه همواره ناشی از یك بیماری مهم است بنابراین همیشه باید جدی گرفته شده و در اسرع وقت مورد بررسی و درمان قرار گیرد.

تهیه و تنظیم: دكتر الهام محمدی
ویرایش علمی: دكتر مهدی بهنیا، فوق تخصص شبكیه

نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :