تبلیغات
دکتر وحیدقاسمی فر،فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر - جراحی های كاتاراكت
 
دکتر وحیدقاسمی فر،فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر
درباره وبلاگ


دکتر وحیدقاسمی فر
جراح و چشم پزشک
فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر
*جراحی لیزری فیکو بدون بخیه*
*جراحی لیزری شبکیه بون بخیه*
* لیزیک*
شیراز - خیابان زند - سر خیابان صورتگر - ساختمان کیمیا - طبقه چهارم - واحد دوم - کلینیک دیابتیک رتینوپاتی و لیزر
تلفن 07112333762
شنبه تا چهارشنبه - 5 تا 9 بعد از ظهر

مدیر وبلاگ : دکتر وحیدقاسمی فر
مطالب اخیر
شنبه 19 شهریور 1390 :: نویسنده : دکتر وحیدقاسمی فر
تصمیم برای انجام جراحی آب­ مروارید فقط پس از توافق شخص و چشم­ پزشك او امكان­پذیر است. در واقع تصمیم برای انجام این جراحی بستگی به این موضوع دارد كه كدر شدن عدسی و تار شدن دید و سایر علائم آب­مروارید به چه میزان فعالیت­های روزانه فرد مانند بالا­رفتن از پله، خواندن روزنامه و برچسب­های روی مواد و داروها، رانندگی كردن، تماشای تلویزیون، باغبانی كردن  و یا سایر فعالیت­های او را مختل می­كند. این باور كه انجام جراحی آب­ مروارید بهتر است فقط بعد از "رسیدن عدسی" انجام شود، باور نادرستی است. در واقع در گذشته كه تكنیك­های جراحی پیشرفته نبوده و انجام این عمل عوارض زیادی را برای فرد ایجاد می­كرد، پزشكان ترجیح می­دادند انجام این جراحی را تا حد امكان به تعویق بیندازند. اما امروزه با پیشرفت تكنیك­ها، چشم­پ زشكان بر این باورند كه بهتر است آب­ مروارید در مراحل زودتر و قبل از سفت شدن عدسی انجام گیرد، زیرا هرچه عدسی بیمار سفت تر باشد انرژی بیشتری از امواج مافوق صوت باید به كار گرفته شود تا آب­ مروارید به روش فیكو از چشم خارج گردد،  بنابراین احتمال صدمه به قرنیه نیز بیشتر میشود.  آب ­مروارید در افراد جوان و افراد دیابتی سریعا" پیشرفت كرده و به مرحله عمل می­رسد.

 چه روش­هائی برای جراحی آب­مروارید وجود دارد؟

1-Phaco(Phacoemulsification)

2- Extracapsular Cataract Extraction

3- MIC (Micro Incision ) 

 تكنیك عمل فیكو چگونه است؟
به­ طور كلی عمل آب­ مروارید شامل خارج كردن عدسی كدر شده و در اغلب موارد كار گذاشتن لنز مصنوعی داخل چشمی به جای عدسی طبیعی چشم است. با این وجود در بعضی شرایط نادر ممكن است لنزی داخل چشم كارگذاشته نشود.

متداول ترین برش ایجاد شده برای انجام این عمل، یك برش 3 میلی­متری، یعنی برشی كمتر از 3/1 سانتی­متر است. این برش به دلیل كوچك بودن احتیاجی به بخیه و ترمیم ندارد و پس از عمل خودبه ­خود بهبود می­یابد.

جراح سپس یك دریچه دایره ای  در كپسول عدسی- غشای بسیار نازكی كه عدسی را می­پوشاند- ایجاد كرده كه این فرآیند capsulorhexis  نامیده می­شود كه این عمل به دقت بسیار زیادی نیاز دارد زیرا ضخامت كپسول عدسی 1000/4 میلی­متر است.

در روش Phacoemulsification از امواج اولترا سونیك(مافوق صوت) برای شكستن عدسی به ذرات ریزتر استفاده می­شود. این ذرات سپس با كمك یك لوله مكشی بیرون آورده می­شوند. قسمت خلفی(عقبی) كپسول عدسی دست­نخورده در جای خود باقی می­ماند تا عدسی مصنوعی بر روی آن كار گذاشته ­شود.

روش Extracapsular cataract extraction زمانی به كار می­رود كه عدسی بسیار سفت  شده باشد و امواج به كار رفته در Phacoemulsification قادر به شكستن آن به ذرات ریزتر نباشند. در این روش برشی در حدود 10 میلی­متر در چشم ایجاد می­شود و هسته عدسی به صورت یك تكه خارج شده و برش ایجاد شده نیاز به بخیه دارد.  

در عمل فیكو عدسی داخل چشمی به صورت تاشو بوده و از طریق منفذ كوچك ایجاد شده به داخل چشم فرستاده می­شود. این عدسی در مجاورت كپسول خلفی باز شده و اندازه اپتیك آن به 6 میلی­متر می­رسد و به وسیله بازوهای كناری كه به آنها haptic گفته می­شود در داخل كپسول، محكم قرار می گیرد. معمولا" برای ثابت نگاه داشتن عدسی­ها در داخل چشم احتیاجی به بخیه وجود ندارد.

 در حین جراحی چه اتفاقاتی می­افتد؟
این جراحی در شرایط فعلی و با پیشرفت تكنیك­های جراحی یك عمل سرپائی بوده و احتیاج به هیچ آمادگی خاصی نیست، اگرچه انجام یك سری آزمایشات روتین و مشاوره قلب و عروق قبل از آن الزامی است. اغلب از بیماران خواسته می­شود كه 1 ساعت قبل از جراحی در بیمارستان حاضر شوند. قبل از جراحی از قطره­های چشمی برای كاهش درد، كاهش التهاب، كاهش احتمال خطر عفونت و برای بازكردن كامل مردمك استفاده می­شود. برای انجام این جراحی از بی­حسی موضعی استفاده می­شود. در حین این عمل فرد كاملا" بیدار و هوشیار است اما ممكن است بنا به درخواست بیمار یا صلاح­دید پزشك از داروهای آرام­بخش ضعیف استفاده شود. معمولا" از فرد خواسته می­شود كه در حین عمل به نور میكروسكوپ جراحی نگاه كند. این جراحی معمولا" 20 تا 30 دقیقه طول می­كشد و پس از آن بیمار برای 1 ساعت تحت مراقبت بوده و سپس می­تواند به منزل رود.

 بعد از جراحی چه اتفاقی می­افتد؟
معمولا" از بیمار خواسته می­شود كه همان روز یا روز بعد برای بررسی مجدد چشم به پزشك مراجعه كند. بسته به نوع جراحی به كار رفته و تصمیم پزشك ممكن است از فرد خواسته شود كه از پوشش محافظ به­ خصوص در هنگام خواب استفاده كند. در چند هفته اول پس از جراحی شخص نباید چشمان خود را مالش داده و همچنین از وارد كردن فشار برروی آنها باید خودداری كند. برای بیمار، قطره­های چشمی ضد التهاب و آنتی بیوتیك تجویز می­شود و سپس درمدت 1 ماه بعد از عمل این داروها به­تدریج قطع می­شوند.
معمولا" روز عمل یا روز بعد از عمل او  می­تواند فعالیت­های معمول خود مانند خواندن كتاب و تماشای تلویزیون را انجام داده  اما برای ارزیابی دید و تعیین نمره عینك جدید باید بین 3 تا 4 هفته صبر كند. اكثر بیماران بعد از عمل، جهت مطالعه نیاز به عینك داشته اما در 90% موارد برای دید دور دیگر نیازی به عینك ندارند.

 عوارض بعد از جراحی كدامند؟
با وجود این­كه جراحی آب­ مروارید یكی از كم­ عارضه­ ترین عمل­های جراحی می­باشد، به ندرت ممكن است مشكلاتی نیز پدید آید. این عوارض می­تواند از ازدست­ دادن بینائی تا یك التهاب خفیف متغیر باشد. به­ طوركلی از دست دادن بینائی بسیار نادر بوده اما ممكن است به دلیل التهاب یا خونریزی چشمی در حین عمل یا جداشدگی شبكیه- كه ممكن است ما­ه­ها یا سال­ها پس از جراحی رخ دهد- اتفاق بیافتد. اغلب عوارض جزئی بوده مانند تورم قرنیه یا شبكیه، افزایش فشار داخل چشم و پلك ملتهب كه با تجویز دارو بهبود می­یابد. 98% موارد جراحی­های آب­ مروارید بدون به­ وجودآمدن عارضهء خاصی با موفقیت انجام می­شود و در 95% موارد دید فرد بهتر می­شود. در اشخاصی كه دید آنها بعد از جراحی بهتر نمی­شود معمولا" یك بیماری زمینه­ای چشمی مانند دژنرسانس وابسته به سن ماكولا، رتینوپاتی دیابتی یا بیماری­های دیگری وجود دارد.  

 اگر عدسی هر دو چشم كدر شده باشد آیا عمل آنها در یك جلسه صورت می­گیرد؟
معمولا" در این حالت، جراح در دو جلسه مختلف این عمل را برای چشم­ها انجام می­دهد. در واقع جراح صبر می­كند تا فرآیند ترمیم چشم عمل شده  انجام شود و سپس جراحی چشم دوم را انجام خواهد داد. بین عمل دو چشم می تواند بین 1 تا 3 هفته فاصله گذاشته شود.

 انجام چه آزمایشاتی قبل از عمل جراحی لازم است؟
چشم ­پزشك معمولا" قبل از جراحی با استفاده از سونوگرافی( امواج مافوق صوت) و یا دستگاه IOLMaster  اندازه و شكل چشم شما را دقیقا" ارزیابی می­كند تا بتواند قدرت عدسی داخل چشمی مورد نیاز را مشخص كند.

 انواع لنزهائی كه بعد از عمل در چشم كارگذاشته می­شوند كدامند؟

o       لنز تك­كانونی(مونوفوكال)

o       لنز چند­ كانونی(مولتی­فوكال)

 لنزهای چندكانونی، باعث تمركز همزمان نور از فاصلهء دور و نزدیك می­شوند، بنابراین وابستگی افراد به عینك و یا لنزهای تماسی را كاهش می­دهند. در حال حاضر دو نوع رفراكتیو و دفراكتیو این نوع لنزها وجود دارد كه هریك دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. در صورت استفاده از لنزهای Refractive دید دور و دید متوسط عالی بوده و دید نزدیك نیز قابل­ قبول می­باشد اما ممكن است كه فرد برای دیدن جزئیات مشكل داشته باشد.

در صورت استفاده از لنزهای Diffractive دید نزدیك(دید مطالعه) خوب بوده و دید دور نیز خوب است اما ممكن است كه دید متوسط دچار اشكال باشد. مثلا" ممكن است لازم باشد كه فرد فاصله خود با كامپیوتر را كم كرده و یا اندازه فونت­ها را افزایش دهد. همین­طور ممكن است بعضی از افراد در شب هاله ­های نورانی در اطراف منبع نور ببیند.

o      لنزهای تطابقی  )Accommodative): عدسی چشم انسان به­ طور طبیعی برای دید نزدیك واضح و شفاف، تطابق می­یابد، فرآیندی كه با افزایش سن و كاهش قدرت انعطاف­ پذیری عدسی به­ تدریج كاهش می­یابد. لنزهای تطابقی نیز از موادی ساخته شد­ه ­اند كه سعی میشود مانند عدسی طبیعی انسان قدرت تطابق داشته باشد، اگرچه تطابق ایجاد شده توسط این لنزها كمتر از میزان مورد نیاز انسان است.

 

در صورت وجود عیوب انكساری، آیا استفاده از  لنزهای داخل چشمی باعث اصلاح عیوب انكساری خواهد شد؟
در بیمارانی كه نزدیك بینی یا دوربینی قابل توجهی دارند، با افزایش دقت دستگاه های اندازه گیری و محاسبه نمره لنز داخل چشم، بیش از 90% بیماران، بعد از عمل در محدوده ای قرار می گیرند كه جهت دید دور احتیاجی به عینك ندارند. در  بیمارانی كه دارای آستیگماتیسم قابل توجهی هستند،  بایستی از برش های خاصی  ضمن عمل یا عدسی های داخل چشمی توریك( جهت اصلاح آستیگماتیسم) استفاده نمود ولی درهرصورت  احتمال باقیماندن بخشی از آستیگماتیسم در این بیماران وجود دارد.

 آیا ظاهر چشمان فرد  بعد از عمل آب­مرواید تغییر خواهد كرد؟
خیر. بعد از عمل آب­ مروارید ظاهر چشمان فرد  تغییر نخواهد كرد. یعنی سایر افراد، با نگاه كردن به چشم بیمار متوجه انجام عمل آب­ مروارید در آن نخواهند شد. تنها تفاوت در این است كه ممكن است عدسی داخل چشمی به دلیل شفافیت زیادی كه دارد باعث انعكاس نور شده درخشان تر از عدسی خود بیمار باشد.

 Second Cataract یا aftercataract یا آب مروارید ثانویه چیست؟
این حالت زمانی اتفاق می­افتد كه قسمت خلفی كپسول عدسی كه برای حفاظت از لنز داخل چشمی كارگذاشته شده در چشم در محل خود باقی مانده است تیره شده  و باعث ایجاد كدورت بینائی می­شود. این حالت كه "كدر شدن كپسول خلفی" نیز نامیده می­شود ممكن است كه ماه­ها یا سال­ها بعد از جراحی آب­ مروارید اتفاق بیافتد و امروزه با بهبود تكنیك های عمل جراحی و تغییراتی كه در طراحی لنزهای داخل چشمی صورت گرفته است، بروز این مشكل به اندازه قابل توجهی نسبت به گذشته كاهش یافته است. در حالی كه در زمان استفاده از لنزها و تكنیك های قدیمی  تا 50% بیماران نیاز به كپسولوتومی داشته اند، امروزه كمتر از 10% بیماران بعد از عمل كاتاراكت نیاز به این جراحی دارند.  علت این كدورت، رشد سلول­های كپسول خلفی می­باشد. درمان "كدورت كپسول خلفی" ساده و سریع است. برای درمان این حالت از YAG laser capsulotomy استفاده می­شود كه در این تكنیك از لیزر برای بازكردن منفذی در كپسول استفاده می­شود تا به نور وارد شده به چشم اجازه عبور بدهد. Capsulotomy به معنای برش و ورود به كپسول و YAG مخفف Yttrium-aluminum-garnet نوع دستگاه لیزر است.  
انجام این تكنیك كه یك عمل سرپائی است معمولا" كمتر از 5 دقیقه طول می­كشد. بعد از آن معمولا" شما در حدود 1 ساعت در مطب پزشك می­مانید تا ایشان مطمئن شوند كه فشار چشم شما افزایش نیافته است.

 

http://noorvision.com/fa/article.aspx?id=78

نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :