تبلیغات
دکتر وحیدقاسمی فر،فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر - بهتر است برای انتخاب بهترین گزینه انواع لنزهای تماسی را بشناسید !
 
دکتر وحیدقاسمی فر،فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر
درباره وبلاگ


دکتر وحیدقاسمی فر
جراح و چشم پزشک
فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر
*جراحی لیزری فیکو بدون بخیه*
*جراحی لیزری شبکیه بون بخیه*
* لیزیک*
شیراز - خیابان زند - سر خیابان صورتگر - ساختمان کیمیا - طبقه چهارم - واحد دوم - کلینیک دیابتیک رتینوپاتی و لیزر
تلفن 07112333762
شنبه تا چهارشنبه - 5 تا 9 بعد از ظهر

مدیر وبلاگ : دکتر وحیدقاسمی فر
مطالب اخیر
لنزهای تماسی قطعات کوچک پلاستیکی هستند که بر  روی قرنیه چشم قرار داده می‌شوند، و دید چشم مبتلا به عیوب انکساری را تصحیح می‌کنند.

زمانى كه شما با مشكل بینایى روبه رو هستید، عینك معمول ترین راه حل است.

اگر مى خواهید از لنز تماسى استفاده كنید، چند انتخاب در پیش رو دارید: لنزهای سخت ، لنزهای نرم روزانه ،لنزهای توریک ، لنزهاى نفوذپذیر غیرقابل انعطاف ، لنزهای یکبار مصرف ، لنزهای طولانی مصرف

 •   لنزهاى سخت: این لنزها توسط كمتر از یك درصد افرادى به كار مى رود كه از لنز تماسى استفاده مى‌كنند. این لنزها از پلاستیك سخت ساخته شده‌اند و دید واضح و دقیقى ایجاد مى كنند. اما استفاده از این لنزها، اكسیژن رسانى به قرنیه را دشوار مى‌كند و در نتیجه به جاى اینكه اكسیژن خون از میان قرنیه عبور كند، از اطراف آن مى‌گذرد.

    تطبیق‌یافتن با این لنزها از سایر انواع لنزها دشوارتر است و غالباً عادت کردن به آنها به چند روزى زمان نیاز دارد. امروزه لنزهاى سختى كه به اكسیژن اجازه عبور نمى‌دهند، تقریباً دیگر به كار نمى‌روند.

 •    لنزهاى نرم روزانه: این لنزها از جنس پلاستیك پلیمرى نازكى است كه با شكل چشم شما همخوانى دارد.

   برخلاف لنزهاى تماسى سخت، لنزهاى نرم به اكسیژن - كه براى سلامت قرنیه ضرورى است - اجازه عبور مى‌دهند.

   این لنزها از لنزهاى سخت و یا لنزهاى انعطاف ناپذیرى كه به اكسیژن اجازه عبور نمى‌دهند، انعطاف پذیرتر بوده و شخص از همان ابتدا احساس راحتى بیشترى خواهد كرد. زمان تطبیق یافتن با این لنزها كوتاه‌تر است و بهتر بر روى قرنیه قرار مى‌گیرند و براى فعالیت‌هاى ورزشى و زندگى پرتحرك مناسب‌تر هستند.

   انواعى از لنزهاى نرم كه به لنزهاى توریك مشهورند، در تصحیح موارد خفیف تا متوسط آستیگماتیسم به كار مى‌روند.

   لنزهاى نرم به اندازه لنزهاى سخت یا لنزهایى كه در برابر اكسیژن نفوذپذیر هستند، دوام ندارند، اما از لنزهاى نرم یك بار مصرف بیشتر عمر مى‌كنند. این لنزها برخى مشكلات بینایى مانند درجات شدید آستیگماتیسم را تصحیح نمى‌كنند.

 •    لنزهاى نفوذپذیر غیرقابل انعطاف (RGP): این لنزها از پلاستیك سخت با سوراخ هایى ساخته شده اند كه نسبت به لنزهاى نرم، حتى اجازه عبور مقادیر بیشتر اكسیژن را مى دهند. این لنزها در تصحیح طیف گسترده اى از مشكلات بینایى بسیار عالى عمل مى كنند و پس از گذراندن دوره تطابق، كاربرد آنها براى اغلب افراد، آسان خواهد بود.

   مراقبت از لنزهاى RGP آسان بوده، كمتر از لنزهاى نرم سبب عفونت مى شوند و بیشتر از آنها هم دوام دارند. همچنین نسبت به لنزهاى نرم، دید واضح تر و بهترى ایجاد مى كنند. از معایب این لنزها یكى این است كه باید همیشه بر روى چشم باشند و دیگر اینكه راحت تر از مركز چشم لیز مى خورند و به كنارى مى روند.

 •    لنزهاى یك بار مصرف: این لنزها در انواع یك روزه و یا طولانى تر وجود دارند. بسته به نوع و چگونگى مراقبت از آنها، مى توان براى یك روز تا سه ماه - در ساعات بیدارى - قبل از دور انداختن، از آنها استفاده كرد.

   رایج ترین توصیه در مورد زمان تعویض لنز، پس از دو هفته است. مزایاى این لنزها مانند سایر انواع لنزهاى نرم است. اما از آنجایى كه لنزهاى یك بار مصرف معمولاً قبل از رشد میكروب و یا افزایش پروتئین به دور انداخته مى‌شوند و از لنزهاى روزانه نازك تر بوده و منافذ بیشترى براى عبور اكسیژن دارند، كاربرد آنها از لنزهاى نرم معمولى ، آسان تر است.

   معایب این لنزها مشابه لنزهاى نرم معمولى است، گرچه لنزهاى یك بار مصرف شكننده تر بوده و كار با آنها دشوارتر است. لنزهاى یك بار مصرف باید هر روز تمیز و ضدعفونى شوند. حتى زمانى كه مورد استفاده قرار نمى‌گیرند، باید حداقل هفته اى یك بار تمیز و ضدعفونى شوند.

 •    لنزهاى طولانى مصرف: اینها لنزهاى نرمى هستند كه مى توانند براى بیش از ۲۴ ساعت به طور مداوم روى چشم باقى بمانند. این لنزها به گونه اى طراحى شده‌اند كه حتى در زمان خواب هم اكسیژن قرنیه را تامین مى‌كنند و قبل از درآوردن از چشم و تمیز كردن مى‌توانند تا یك هفته بر روى چشم باقى بمانند.

   اخیراً لنزهاى طولانى مصرف جدیدى را مورد تایید قرار گرفته‌اند كه مى‌توانند هم روزها و هم شب‌ها به مدت سى شبانه روز به كار روند. این لنزهاى جدید از هیدروژل سیلیكون ساخته شده‌اند كه نسبت به لنزهاى یك بار مصرف معمولى اجازه عبور مقدار بیشترى اكسیژن را مى‌دهند.

  استفاده از لنز در زمان خواب - حتى اگر لنز طولانى مصرف باشد- شانس عفونت قرنیه را بالا مى برد. مطالعات نشان مى دهد كه خطر عفونت و سایر مشكلات با بر چشم داشتن لنز در زمان خواب، تا ده برابر افزایش مى یابد.

نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :