تبلیغات
دکتر وحیدقاسمی فر،فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر - آیا می دانید که لنز‌‌ همیشه ‌جایگزین ‌خوبی ‌برای ‌عینك‌ نیست‌ ؟
 
دکتر وحیدقاسمی فر،فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر
درباره وبلاگ


دکتر وحیدقاسمی فر
جراح و چشم پزشک
فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر
*جراحی لیزری فیکو بدون بخیه*
*جراحی لیزری شبکیه بون بخیه*
* لیزیک*
شیراز - خیابان زند - سر خیابان صورتگر - ساختمان کیمیا - طبقه چهارم - واحد دوم - کلینیک دیابتیک رتینوپاتی و لیزر
تلفن 07112333762
شنبه تا چهارشنبه - 5 تا 9 بعد از ظهر

مدیر وبلاگ : دکتر وحیدقاسمی فر
مطالب اخیر
آیا یادتان می‌آید حدود 12 ‌ 10 سال پیش، تب استفاده از لنزهای رنگی چگونه گریبان جوان‌های كم سن‌وسال را در كشورمان گرفته بود؟ البته منظورمان استفاده از لنزهای رنگ و وارنگی است ، نه تحت نظرپزشك، كه از طریق داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم آرایشی در دسترس مردم قرار می‌گیرد . صرف‌نظر از ایراداتی كه به این چنین پدیده‌ نه چندان مثبت اجتماعی ناشی از زندگی تجملی در جوامع امروزی می‌توان داشت، می‌خواهیم در این نوشتار به استفاده از لنزهای تماسی از نظر پزشكی‌بپردازیم.

برای بسیاری از مردم، لنزهای تماسی جایگزین خوبی برای عینك هستند. اینها برخلاف عینك، به اطراف نمی‌لغزند، بخار نمی‌گیرند و گردوغبار جذب نمی‌كنند. همچنین لنزهای تماسی، می‌توانند آن دسته از مشكلات بینایی را كه قبلا فقط با عینك قابل اصلاح بودند، درمان كنند. از طرفی یكی دیگر از تفاوت‌های عمده لنزهای تماسی با عینك در این است كه بر خلاف عینك، لنزهای تماسی تمام میدان دید شما را اصلاح می‌كنند و اختلافات میدان دید را در شما برطرف می‌سازند.

لنزهایی كه اكسیژن را از خود عبور می‌دهند

 لنزهای تماسی، بیش از همه، برای مبتلایان به خطاهای انكساری مثل نزدیك‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم سودمند هستند. به علاوه، بعضی حالت‌های غیرشایع مثل كراتوكونوس ( قرنیه مخروطی شكل) نسبت به عینك با لنزهای تماسی، بهتر درمان می‌شوند. معمولاً جنس لنزهای تماسی از سیلیكون است. سیلیكون ماده‌ای است كه بیشترین قابلیت انتقال اكسیژن را دارد.همچنین لنزهای هیدروژنه و لنزهای نرم كه اكسیژن را از خود عبورمی‌دهند  نیز در حال حاضر در بازار  وجود دارد و لنزهای PMMA و لنزهای سخت كه معمولاً گاز را از خود عبور نمی‌دهند یا لنزهای از جنس RGP  كه گاز را از خود عبور نمی‌دهند هم از انواع دیگر هستند. هیچ‌كدام از این لنزها معایب خاصی ندارند، ولی با توجه به‌نظر پزشك، هر كدام از این لنزها در موارد خاصی به‌كار می‌روند.

استفاده بدون نظر پزشك ممنوع‌

با توجه به این‌كه نحوه انتخاب جنس و نوع لنز باید توسط پزشك انجام گیرد، در نتیجه بیماران نمی‌توانند بدون نظر پزشك از هر لنزی استفاده كنند و حتماً باید این‌كار تحت‌نظر پزشك متخصص انجام گیرد و بسته به این‌كه چشم چه شماره‌ای دارد و آیا آستیگماتیسم هست یا نه، پزشك نوع لنز و جنس آن را انتخاب می‌كند.

از لنزهایتان خوب نگهداری كنید

معمولا لنزهای تماسی انواع مختلفی دارند كه شامل لنزهای نرم كه معمولاً برای نزدیك‌بینی و دوربینی استفاده می‌شود و لنزهای سخت كه معمولاً برای آستیگمات‌های بالا و قوز قرنیه (كراتوكونوس) به كار می‌روند می‌شوند.
لنزهای توریك هم شامل نرم توریك و سخت توریك است، برای بیمارانی كه آستیگمات هستند، استفاده می‌شود.
برای نگهداری از این نوع لنزها معمولا لنزهای توریك نرم و سخت و هم‌چنین لنزهای نرم را باید حدود 8ساعت در محلول ضد عفونی كننده نگهداری كرد و اگر استفاده نمی‌شوند، حتماً در جا لنزی و محلول خاص خود قرار داده شوند.

لنزهای نرم را هرگز با آب شستشو ندهید، چرا‌كه خراب می‌شوند. در این نوع لنزها تنها باید از سرم نرمالین سالین برای شستشو استفاده كرد، ولی لنزهای سخت را می‌توان با آب و شامپو بچه شستشو داد.

همه می‌توانند از لنز استفاده كنند

تقریباً در تمامی موارد می‌توان از لنزهای تماسی استفاده كرد، به شرطی كه روش‌های بهداشتی و دستورات پزشكی در مورد استفاده از لنزها، رعایت شود. به‌طور مثال قبل از خارج كردن لنز از داخل چشم، باید حتماً دست‌ها را با آب و صابون شستشو داد و بعد از درآوردن لنز از داخل چشم، آن را در داخل محلول مناسب نگه‌داری كرد. با توجه به این‌كه استفاده از لنزهای تماسی ارتباط مستقیمی با شرایط شغلی و فرهنگی بیمار دارد، تقریباً همه افراد می‌توانند، از لنزهای تماسی استفاده كنند.

مراقب تحریكات چشمی باشید

یكی از رایج‌ترین مشكلات لنزهای تماسی، استفاده طولانی مدت از آنهاست چرا كه اگر شما در هر بار استفاده، آنها را به مدت طولانی استفاده كنید، ممكن است اكسیژن كافی به قرنیه شما نرسد. این حالت باعث تاری دید، درد، ریزش اشك، قرمزی و حساسیت به نور می‌شود. اگر دچار این علائم شدید، بلافاصله لنزها را از چشم خارج كنید. در ضمن همواره جعبه لنز را در دسترس داشته باشید.

در ضمن یكی از مشكلات عمده مردم، ندانستن راه درست نگهداری و استفاده از لنز است كه در نهایت منجر به تحریكات چشم می‌شود. مهم‌ترین عیب این است كه چشم عفونت پیدا می‌كند یا ممكن است در قرنیه چشم خراشی ایجاد شود. به دنبال خراش دادن چشم ممكن است، میكروب وارد چشم شود و با وجود میكروب در چشم، قرنیه دچار مشكل شود، تا جایی كه منجر به پیوند قرنیه نیز می‌شود، حتی ممكن است عفونت باعث كم شدن دید چشم نیز شود. حتی گاهی مشاهده شده كه عفونت، منجر به تخلیه كردن كامل چشم هم شده است. در آخر توصیه می‌شود كه بیماران حتماً موقع خواب لنز را از داخل چشم خارج كنند و هیچ وقت با لنز نخوابند و بلافاصله لنز را در جا لنزی مناسب خود قرار داده و داخل آن مایع ضدعفونی كننده خاص خود را بریزند. هیچ ‌وقت با دست‌های آلوده به لنز دست نزنند و حتماً تمام مسائل بهداشتی را در استفاده از لنز به كار گیرند. همچنین در هنگام گذاشتن  یا خارج كردن لنز حتما روبه‌روی آینه بایستند كه مبادا لبه‌های لنز با قرنیه تماس پیدا كند چرا كه لبه‌های لنز بسیار تیز هستند و براحتی می‌توانند سبب خراش در قرنیه شوند.

مصرف خودسرانه قطره ممنوع

بسیار اتفاق افتاده كه به‌ دنبال خراش روی قرنیه در نتیجه استفاده نامناسب از لنز، فرد به‌طور خودسرانه از قطره‌های چشمی همچون قطره بتامتازون یا قطره استریل چشمی كلرامفنیكول استفاده می‌كنند اما جدا از این كار پرهیز كنید. اولین اقدام در هنگام خراش قرنیه به دنبال آسیب لنز، بستن چشم با یك پداستریل و مصرف مسكن جهت تسكین درد و مراجعه به چشم پزشك است چرا كه مصرف خودسرانه قطره‌های چشمی می‌‌توانند سبب بروز عفونت‌های قارچی بسیار شدیدی در چشم شود.

اول عینك، بعد لنز

در حالت كلی استفاده از لنزهای تماسی مضر نیست، ولی با توجه به این كه لنزهای تماسی یك جسم خارجی هستند و ممكن است، اگر شخصی شیوه استفاده از آنها را نداند و به صورت صحیح به كار نبرد، دچار عفونت چشم و دیگر ناراحتی‌ها بشود، بهتر است در مرحله اول از عینك استفاده كنند. ولی در فردی كه از لنز استفاده می‌كند، اگر طرز نگهداری لنز را درست انجام بدهد و در مواقعی كه از لنز استفاده نمی‌كند آن را در محلول خاص خود بگذارد و مسائل بهداشتی را به‌طور كامل رعایت كنند، استفاده از لنز هیچ ضرری ندارد. به‌طور كلی انتخاب نوع لنز باید توسط پزشك متخصص انجام گیرد و چنان كه پزشك صلاح بداند و تشخیص بدهد، فرد می‌تواند از لنز استفاده كند. بیماران نیز باید حتماً موارد نگهداری و استفاده صحیح از لنزهای تماسی را رعایت كنند و در موقع خواب لنز را از چشم خارج كرده و در مایع ضدعفونی كننده مناسب بگذارند.

نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :