تبلیغات
دکتر وحیدقاسمی فر،فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر - آیا می دانید تشخیص دیرهنگام آب مروارید، موجب تنبلی چشم کودکان می ‌شود ؟!!
 
دکتر وحیدقاسمی فر،فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر
درباره وبلاگ


دکتر وحیدقاسمی فر
جراح و چشم پزشک
فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر
*جراحی لیزری فیکو بدون بخیه*
*جراحی لیزری شبکیه بون بخیه*
* لیزیک*
شیراز - خیابان زند - سر خیابان صورتگر - ساختمان کیمیا - طبقه چهارم - واحد دوم - کلینیک دیابتیک رتینوپاتی و لیزر
تلفن 07112333762
شنبه تا چهارشنبه - 5 تا 9 بعد از ظهر

مدیر وبلاگ : دکتر وحیدقاسمی فر
مطالب اخیر

هر بیماری از جمله آب مروارید که در کودکان منجر به تاری دید شود، اگر تا پیش از شش سالگی درمان نشود به تنبلی چشم و در نهایت نابینایی می‌ انجامد. 

 برخلاف آب مروارید در بزرگسالی که به دلیل کهولت سن ایجاد می ‌شود، این بیماری در کودکان ممکن است به خاطر یک بیماری زمینه ‌ای بروز کند، ولی از آن جا که کودکان برخلاف بزرگسالان نمی ‌توانند به خوبی از تاری دید خود مطلع شده و این مسئله را به والدین بگویند، ممکن است تشخیص آب مروارید به تأخیر بیفتد و در نتیجه بیماری وسعت بگیرد.

اگر تا پیش از 6 سالگی آب مروارید در کودکان درمان نشود، منجر به تنبلی چشم و عارضه ‌ای غیر قابل درمان خواهد شد، به تشریح علایم این بیماری پرداخت و گفت: در دوران نوزادی که کودک قادر به بیان تاری دید نیست، اگر آب مروارید نسبتاً شدید باشد لکه‌ ای سفید یا خاکستری رنگ در مردمک چشم قابل تشخیص است.  البته این علامت فقط در موارد شدید بیماری آب مروارید وجود دارد و در مرحله ضعیف یا متوسط چنین علامتی دیده نمی ‌شود.

 انحراف چشم به داخل یا خارج و به اصطلاح لوچی چشم را از علایم آب مروارید متوسط یا ضعیف به شمار میرود و ایجاد لکه سفید و انحراف چشم نشانه تشخیص دیر هنگام آب مروارید در کودکان است.

بهترین کار پس از تولد نوزاد و پیش از آن که از بیمارستان مرخص شود، انجام تست رفلکس قرمز چشم است ؛ به طوری که هر قدر عدد به دست آمده از این ارزیابی با "ده دهم" فاصله داشته باشد، گویای وجود بیماری چشمی در نوزاد است. 

 عفونت ‌ها یا بیماری ‌هایی مثل سرخجه در مادران باردار به ویژه در سه ماهه نخست حاملگی می ‌تواند دلیلی برای ابتلای نوزاد به بیماری ‌های چشمی باشد.

 این در حالی است که بیماری‌ های متابولیک در نوزاد یا مشکلاتی چون کمبود هورمون غده پاراتیروئید یا قند پیشرفته در مادران نیز می ‌تواند منجر به بروز بیماری ‌های چشمی از جمله آب مروارید در دوران کودکی شود.

 در بیشتر مواقع آب مروارید در کودکان جنبه ارثی دارد؛ به طوری که یا پدر و مادر در دوران کودکی این مشکل را داشته ‌اند یا ناقل این بیماری بوده ‌اند. این در حالی است که در برخی موارد نیز آب مروارید بدون هیچ علت مشخصی رخ می ‌دهد که البته از خوش خیم ترین انواع آب مروارید به شمار می ‌رود.

جراحی آب مروارید

درمان دارویی و طبی در مواردی نادر به بهبود آب مروارید در کودکان و بزرگسالان منجر می‌ شود، اما تاکنون جراحی تنها راه درمان این بیماری معرفی شده است

در جراحی آب مروارید بزرگسالان که در آن یا هسته مرکزی عدسی و یا کورتکس کدر می ‌شود، اگر کپسول داخل عدسی باقی بماند دیگر دید فرد تار نمی ‌شود و اگر هم چنین اتفاقی بیفتد با لیزر قابل درمان است.

اما در مورد کودکان به ویژه افراد زیر یک سال اگر کورتکس و عدسی را برداریم و کپسول را باقی بگذاریم، کدورت شدیدی ایجاد می ‌شود؛ به همین دلیل و به منظور جلوگیری از عود بیماری باید کپسول قدامی، کپسول خلفی و مقداری از مایع زجاجیه مجاور کپسول نیز برداشته شود. 

 بازگشت بینایی کودکان پس از جراحی منوط به انجام دقیق و درست تمام مراحل جراحی و نبود هیچ نوع بیماری دیگر در چشم است، اما از آن جا که در این عمل، عدسی چشم برداشته می ‌شود و دیگر تصویر روی شبکیه نمی ‌افتد، باید از عدسی ‌های جایگزین در قالب عینک با شماره‌ های بسیار بالا، لنز تماسی و لنز داخل چشمی استفاده شود.

از آن جایی که لنزهای داخل چشمی ایجاد حساسیت می ‌‌کند و از سوی دیگر شماره چشم کودکان هر چند ماه یک بار تغییر می‌ کند لنزهای داخل چشمی برای کودکان به ویژه برای کودکان زیر یک سال توصیه نمی ‌شود.

http://www.tebyan.net/Nutrition_Health/diseases/eyes/2010/11/29/145600.html

نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :