تبلیغات
دکتر وحیدقاسمی فر،فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر - لیزر شبكیه (رتین)
 
دکتر وحیدقاسمی فر،فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر
درباره وبلاگ


دکتر وحیدقاسمی فر
جراح و چشم پزشک
فوق تخصص جراحی شبکیه چشم و لیزر
*جراحی لیزری فیکو بدون بخیه*
*جراحی لیزری شبکیه بون بخیه*
* لیزیک*
شیراز - خیابان زند - سر خیابان صورتگر - ساختمان کیمیا - طبقه چهارم - واحد دوم - کلینیک دیابتیک رتینوپاتی و لیزر
تلفن 07112333762
شنبه تا چهارشنبه - 5 تا 9 بعد از ظهر

مدیر وبلاگ : دکتر وحیدقاسمی فر
مطالب اخیر
شنبه 19 شهریور 1390 :: نویسنده : دکتر وحیدقاسمی فر

لیزر شبكیه یا رتین چیست؟
دستگاه لیزر یك دستگاه مولد انرژی نورانی با شدت زیاد و متمركز است. طراحی  لیزر رتین به گونه ای است  كه می تواند دقیقا" شبكیه را هدف قرار داده و تاثیری بر بافت های در مسیر شبكیه  یا اطراف آن نداشته باشد. در بسیاری از افراد لیزر می تواند باعث حفظ دید باقیمانده و از دست نرفتن بینائی شود.

 لیزر شبكیه چگونه انجام می شود؟
این عمل یك عمل سرپائی است و در آن از قطره های چشمی كه باعث بی حسی چشم و گشاد شدن مردمك می شوند استفاده می شود. شما روی یك صندلی معمولی مانند زمان معاینه چشم پزشكی می نشینید. این عمل معمولا" درد كمی دارد و حداكثر 30 دقیقه طول می كشد و شما می توانید بعد از انجام این عمل بلافاصله به منزل بروید.

 موارد كاربرد لیزر شبكیه كدامند؟
توجه داشته باشید:  در بیماری های شبكیه تقریبا" همیشه ظاهر چشم حتی زمانی كه در قسمت های خلفی آن خونریزی یا نشت مایع وجود دارد طبیعی است. دید شما نیز ممكن است با وجود خطرات تهدید كننده بینائی تا مدتی طبیعی باشد. تنها راهی كه به پزشك در تشخیص وجود یا عدم وجود خطرات تهدید كننده بینائی كمك می كند معاینه كامل ته چشم با مردمك گشاد شده است.

 • رتینوپاتی دیابتی  diabetic retinopathy :
  دیابت بیماری است كه باعث اختلال جریان خون در سرتاسر بدن می شود. در این بیماری عروق شبكیه (رتین) ممكن است نشت كرده و باعث ورم (ادم) شبكیه شوند. دید شخص مبتلا به دیابت  زمانی تغییر می كند كه این ورم در ناحیه مربوط به دید مركزی شبكیه (ماكولا) اتفاق افتاده باشد. لیزر رتین می تواند منافذی را كه باعث نشت مایع می شوند مسدود كرده  و از از دست رفتن بیشتر بینائی جلوگیری كند.
  در بعضی از افراد دیابیتی نیز عروق جدیدی در شبكیه ایجاد شده است كه در واقع می خواهند جایگزین عروق مسدود شوند. این عروق از نظر بافت شناسی طبیعی نبوده و عملكرد مناسب ندارند و حتی خونریزی از آنها می تواند باعث كوری فرد مبتلا شود. لیزر می تواند این عروق جدید را از بین برده و مانع از نابینائی فرد از طریق خونریزی از این عروق شود.

 • انسداد ورید شبكیه retinal vein occlusion:
  بعضی اوقات عروق كوچكی كه باعث خروج خون از شبكیه می شوند با بالا رفتن سن مسدود شده كه این پدیده به خصوص در افراد مبتلا به دیابت و فشار خون دیده می شود. انسداد ورید شبكیه می تواند باعث ورم آن در نتیجه نشت مایع و خون شود و در نتیجه دید محیطی و مركزی را تار كند. در موارد دیگر ممكن است عروق جدیدی تشكیل شوند كه می توانند درد شدید و فشار داخل چشم بالائی ایجاد كنند (neovascular glaucoma). لیزر می تواند باعث كاهش این تورم و یا از بین رفتن عروق جدید شود.

 • دژنرسانس وابسته به سن ماكولا:
  بعضی از افراد با بالارفتن سن دچار تغییراتی در ماكولا می شوند كه در بسیاری از افراد این تغییرات از نوع خشك dry است كه با لیزر قابل درمان نیست. نوع شدیدتر كه wet نامیده می شود می تواند باعث تورم ماكولا به دلیل نشت خون یا مایع شود. دژنرسانس ماكولار نوع مرطوب معمولا" باعث تاری دید بدون درد میشود.

 • جداشدگی شبكیه و سوراخ های آن:
  سوراخ های شبكیه می تواند در نتیجه بالارفتن سن یا آسیب های چشمی یا نزدیك بینی شدید و یا حتی به صورت خود به خود و بدون عامل زمینه ساز ایجاد شود.

 • central serous chorioretinopathy:
  در این بیماری ممكن است یك یا چند blister (تاول) در ناحیه ماكولا ایجاد شده باشد. این ضایعات می توانند باعث تاری دید، دید غیر طبیعی رنگ، دوربینی موقت و یا ایجاد نقاط كور شوند. اگر چه اكثر افراد مبتلا بدون اقدام خاصی بهبود می یابند اما گاهی در بعضی از موارد لازم است كه لیزر شبكیه انجام شود.

 • تومورهای چشمی:
  بعضی از تومورهای خوش خیم چشمی باعث نشت مایع و ادم (ورم) شبكیه می شوند. لیزر می تواند باعث تخریب این تومورها و بهبود تورم شبكیه شود.

چه آمادگی هائی قبل از لیزر رتین لازم است؟
هیچ نوع اقدام خاصی قبل از لیزر رتین نیاز نیست. شما می توانید به طور عادی قبل از این اقدام غذا بخورید و داروهای متداول خود را استفاده كنید.

 محدودیت ها و عوارض لیزر رتین كدامند؟
بعد از لیزر شبكیه شما هیچ محدودیتی ندارید و تقریبا" می توانید كلیه برنامه های روزانه خود را داشته باشید. در بسیاری از بیماران بعد از لیزر شبكیه هیچ تغییر بینائی مشاهده نمی شود. اگر چه بعضی از افراد تا چند ماه بعد از لیزر شبكیه از تاری دید و در بعضی موارد كاهش دید در شب یا كاهش دید نزدیك شكایت دارند اما اكثر  بیماران بعد از لیزر شبكیه هیچ نوع مشكل دید جدیدی ندارند. بسته به وضعیتی كه بیمار به خاطر آن درمان شده، ممكن است به دنبال لیزر نقطه كور تشكیل شود و یا كاهش دید محیطی در شب اتفاق بیافتد.   

 آیا ممكن است من احتیاج به لیزر شبكیه بیشتر از یك جلسه داشته باشم؟
معمولا" چندهفته تا چند ماه طول می كشد كه مشخص شود كه آیا لیزر شبكیه موفق بوده است یا نه. ممكن است در بعضی از افراد برای كنترل مشكلات بینائیشان و از دست نرفتن بیشتر بینائی به بیش از یك جلسه لیزر احتیاج داشته باشند. این مورد به خصوص در رتینوپاتی دیابتی همراه با رگ زائی وجود دارد.

 انواع لیزر شبكیه كدامند؟
انواع لیزر شبكیه عبارتند از:

 •  PRP=Panretinal Photocoagulation:
  این نوع لیزر كه scatter photocoagulation نیز نامیده می شود در افراد دیابتی در مرحله رتینوپاتی همراه با رگ زائی به كار می رود.
   
  Proliferative diabetic retinopathy به معنای تشكیل عروق خونی بد (ناكارآمد) در داخل چشم است. درمان این حالت ایجاد سوختگی هائی در كل رتین (در 360 درجه رتین) به جز ناحیه ماكولا ( ناحیه مربوط به دید مركزی) است.  دانشمندان معتقدند كه با لیزر كردن قسمت بزرگی از شبكیه نه تنها عروق ناكارآمد بلكه عوامل مولد عروق جدید نیز از بین می روند. معمولا" این نوع لیزر به دلیل احساس ناخوشایند و دردی كه ایجاد می كند در 2 تا 3 جلسه انجام می شود. اگر چه PRP برای كنترل رگ زائی جدید الزامی است اما می تواند باعث از بین رفتن قسمتی از دید محیطی شده یا دید در شب را مختل كند و یا باعث ورم شبكیه شود. از طرفی درمان ناكافی باعث ادامه رشد تولید عروق جدید شده كه می تواند درنهایت منجر به از دست رفتن بینائی به دلیل خونریزی ویتره یا جداشدگی شبكیه شود.
  لازم است به این نكته توجه داشته باشید كه رتینوپاتی دیابتی همراه با رگ زائی  proliferative diabetic retinopathy گاهی همراه با درگیری كلیه ها و عروق قلب در بیماران دیابتی است.

 • Focal Grid Laser:
  این نوع لیزر برای درمان ادم (ورم) شبكیه در افراد مبتلا به دیابت به كار می رود. مراحل اولیه رتینوپاتی دیابتی nonproliferative معمولا" همراه با خونریزی شبكیه و ناهنجاری هائی در عروق میكروسكوپی است. شایع ترین علت از دست رفتن بینائی دررتینوپاتی دیابتی ورم ماكولا است كه عروق غیر طبیعی باعث نشت مایع و پروتئین به داخل شبكیه می شوند. چشم پزشكان متخصص شبكیه می توانند با نگاه كردن از طریق slit lamp به داخل چشم افزایش ضخامت شبكیه و تورم  را تشخیص دهند. درمان ایده آل برای این حالت استفاده از لیزر در نقاط ضخیم شده شبكیه است و این درمان به ندرت باعث بهبود بینائی می شود و هدف از انجام آن حفظ باقیمانده بینائی است. بنابراین در اینجا یك بار دیگر اهمیت معاینات مكرر چشم پزشكی دربیماران دیابتی مشخص می شود كه می توان لیزر را در مراحل اولیه و بدون از دست رفتن بینائی انجام داد.

 لیزر شبكیه توسط چه افرادی انجام می شود؟
دربیمارستان چشم پزشكی نور این لیزر توسط چشم پزشكانی كه فوق تخصص شبكیه هستند انجام می شود.

آیا لیزر شبكیه همان لیزر اكسایمر است كه برای اصلاح عیوب انكساری از آن استفاده می شود؟
خیر. لیزر اكسایمر نوعی از لیزر است كه توسط دستگاه های دیگری مانند Visx تولید شده و در جراحی های اصلاح عیوب انكساری مانند لیزیك، لازك یا PRK كاربرد دارد.

تهیه و تنظیم: دكتر الهام محمدی
ویرایش علمی متن: دكتر مهدی بهنیا، فوق تخصص شبكیه

منابع:

http://www.eyecenters.com/retinal_laser_surgery1.html

http://www.digbyeye.com/services/retinal-surgery/

http://www.emedicinehealth.com/diabetic_eye_disease/page10_em.htm

http://www.emedicinehealth.com/script/main/art.aspx?articlekey=9809

http://www.cdha.nshealth.ca/patientinformation/nshealthnet/0465.pdf

http://www.diabetes.org/type-1-diabetes/eye-complications.jsp

http://www.mayoclinic.com/health/diabetic-retinopathy/DS00447/DSECTION=treatments%2Dand%2Ddrugs

 

نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :